Ana sayfa » Blog » Rünler, Tılsımlar, Futhark Alfabesi…Ve kadim bilgeliğe uzanan yol. -2

Rünler, Tılsımlar, Futhark Alfabesi…Ve kadim bilgeliğe uzanan yol. -2

  • Lügen 

İlk bölümde size rünlerin tarihi ve akademik tarafını anlatmıştım. Bu bölümde ise Rünlerin spritüel ve hatta sihirli tarafını inceleyeceğiz.

Kelime anlamı olarak “Rune” sihir, gizem demektir. Rünler, İskandinav mitolojisinde her şeyin babası (Alföðr) olarak bilinen savaş ve bilgelik, aynı zamanda da büyü, zafer ve av tanrısı Odin tarafından büyük fedakarlık gerektiren zorlu bir sınavın sonunda elde edilmiştir. Mitolojiye göre Odin sürekli bir bilgi açlığındadır ve bilgiye ulaşmak için hiç bir fedakarlıktan kaçınmaz. Bir gün kader tanrıçaları Nornlardan, eşi tanrıça Frigg’den olma, oğlu Balder’in öleceğini öğrenir ve bunu önlemek için her şeyi bilmesi gerektiğini, olayların o noktaya nasıl geldiğini anlarsa oğlunu da ölümden kurtarabileceğini düşünür.

İşte Odin’i rünlere götüren hikaye böyle başlar; Odin bulunduğu tanrılık mevkisini bırakıp gezgin kılığına girer ve adını da Gungir olarak değiştirir. Yolculuğunun varış noktası bilge dev Mimir’in kuyusudur çünkü o kuyudan bir yudum su içenin evrenin tüm bilgilerine sahip olduğu ve evrendeki tüm olasılıkları görebileceği söylenir. Ancak bunu daha önce başaran kimse olmamıştır çünkü Mimir’in bir yudum su karşılığında istediği bedel çok büyüktür. Odin uzun ve meşakkatli bir yolculuktan sonra kuyuya ulaşır ve Mimir’in istediği bedel olan sol gözünü oracıkta, çekeceği korkunç acıyı hiçe sayıp, kendi elleriyle çıkarıp kuyunun dibine atar. Yaptığı bu fedakarlığın karşılığında kuyudan su içmeye hak kazanan Odin, suyu içer içmez geçmişi, şimdiyi ve geleceği görür. Gördüklerinin bilincine varır fakat ne yazık ki Balder’i ölüme götürecek olan olaylar önlenemez ve değiştirilemez şekildedir çünkü onun ölümü kıyametin başlangıcı olacaktır.

Peki öğrendikleri Odin’e yetecek mi?

Yine de bir tekini bilgiye, öğrenmeye feda ettiğinden dolayı artık tek gözü kalmış Odin için bu bilgiler yeterli değildir. Ölümün, yaşamın ve diğer alemin sırlarını da öğrenip bilmek ister. Bunun için en uygun yer elbetteki devasa bir dişbudak ağacı olan ve yaşam ağacı (Dünya Ağacı) olarak bilinen Yggdrasil’dir. Yggdrasil öyle bir ağaçtır ki kökleri çekirdeğe kadar uzanır ve tüm diyarları birbirine bağlar ve korur.

Odin ağaca ulaştığında kendine onun dallarından bir mızrak yapar, o mızrakla göğsünü deler ve kendini baş aşağı olacak şekilde dallardan birine (farklı kaynaklara göre köklerden birine) asar. Tam dokuz gün ve dokuz gece o şekilde asılı ve acıdan kıvranır halde bekler. Dokuzuncu günün sonunda gözlerini açtığı an rünleri görür ve böylece diğer alemin tüm bilgilerini öğrenmiş olur çünkü rünler diğer alemin tüm sırlarına ve gizemine sahiptir. Yggdrasil’de baş aşağı asılı beklediği günler ve geceler boyunca ölüm ve yaşamın da sırlarını çözmüş olduğu için amacını tamamlamış ve istediği tüm bilgiyi elde etmiş olarak ağaçtan iner ve artık sahip olduğu rünleri diğer tanrılarla ve insanlarla paylaşmak üzere geri dönüş yoluna koyulur. İşte Futhark alfabesi bu şekilde oluşur ve bu alfabe (rünler) Odin’in insanlığa armağanı olarak kaydedilir.

Rünler bize ne verir?

Rünler ve rün okuması, hayatı daha iyi anlamamızı, farkındalığımızın artmasını ve anlık ve/veya geleceğe yönelik eylemlerimizi şekillendirmemizi sağlar. Günümüzde rün okuması tıpkı tarot, kahve falı, melek kartları vb gibi geçmiş, şimdi ve geleceği yorumlamak için kullanılıyor. Diğerlerine nispeten doğruluk ve kesinlik oranı epey daha fazla olması yüzünden yurt dışında rün okuması her geçen gün daha çok tercih ediliyor.

Rün okuması bizim için oldukça yeni bir akım olduğundan henüz ülkemizde bir eğitim alanı yok fakat yurt dışında sayısız kurs ve okul bu konuda eğitim veriyor. Aynı zamanda rünler evimizi korumak, aileyi bir arada tutmak, hamilelik, yeni bir aşk, bolluk ve bereket, güç, iç huzuru, korunma gibi sayısız konuda tılsım (talisman) hazırlamak için de kullanılıyor. Bir çok farklı rün açılışı ve yüzlerce farklı tılsım formülü bulunmaktadır. Yazının ilk bölümünde de söylediğim gibi büyük bir heyecan ve dikkat ve minnetle bitirdiğim eğitimimin akabinde öğrendiklerimi sizinle paylaşmak, dertlerinize şifa, sorularınıza cevap olmak için sabırsızlanıyorum. Konuyla ilgili daha fazla bilgi ve size özel rün okumaları, tılsımlar için bana buradan veya facebook ve instagram üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Lügen GÜLTEKİN

Kaynakça;

https://tr.wikipedia.org/

https://en.wikipedia.org/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir