Ana sayfa » Blog » Öz Sevgi…

Öz Sevgi…

  • Lügen 

Daha önceki yazılarımda sürekli sözünü ettiğim bir şey var; Kendinizi tanıyın, sevin ve kendinizle vakit geçirmeyi öğrenin. Peki insanlar sizi acımasızca “yalnız” olarak yaftalarken ve siz de bundan etkilenip o ilişkiden bu ilişkiye atlarken bu nasıl olacak? Mesela, siz yalnız olmak ile yalnızlık arasındaki farkı kavradığınızda öncelikle o etkinin zehirli sarmalından çıkmış olacaksınız. İnsanların çoğu kendi başına eğlenemeyeceğini veya mutlu olamayacağını düşünür. Özellikle tatillerde veya çift olarak bulunmanız gerektiği düşünülen zamanlarda bu inanış doruk noktasındadır.

Aslında gerçek şu ki hem bir grubun parçası olarak hem de yalnız başınıza gayet de güzel eğlenebilirsiniz. Hepimizin kalabalık bir grubun içinde kendini yalnız hissettiği bir an olmuştur mutlaka, keza aynı şekilde kendi başımıza kaldığımız için çok mutlu olduğumuz anlar da, öyle değil mi? İşte bu yazımda kendi başımıza olmaktan nasıl keyif alabileceğimizi anlatmak istiyorum biraz;

Yaşam alanınıza konfor ekleyin;

Güzel dekore edilmiş, derli toplu, ferah bir mekanda rahatlık da kaçınılmazdır. Hiç kimse kirli, dağınık ve özensizce dekore edilmiş bir yerde durmak, kalmak istemez. Ayrıca evinizi gönlünüzce dekore etmek, eşyalarınızı organize etmek eğlencelidir de. Dekorasyon sırasında etrafın havadar, açık alanı olan ve iyi aydınlatılmış olmasına dikkat etmekte fayda var. Bu tarz bir dekorasyon size geçirdiğiniz kötü bir günü unutturacaktır. Evinizi size mutluluk vermesi için tasarlayın.

Hobi edinin;

Yalnız kaldığınız zaman sizi kesinlikle eğlendirecek ve yalnız geçirdiğiniz zamanı yararlı hale getirecek şey bir hobi edinmektir. Bu resim yapmayı denemek olabilir, düz yazı veya şiir yazmak olabilir, şarkı söylemeyi öğrenmek veya bir spor dalına başlamak olabilir. Hatta kendinize elbiseler veya takılar tasarlamaya bile başlayabilirsiniz. Bir yemek kursuna kayıt olmak, bir bisiklet edinmek ve kısa gezilere çıkmak, yeni bir dil öğrenmek… Canınız ne istiyorsa, hayalinizde ne varsa ona uygun bir hobi de mutlaka vardır.

Sizi mutlu eden şeyi keşfedin;

Yalnız olmak size kendinizi daha iyi tanımak ve sizi gerçekten mutlu eden şeyi keşfetmek için olanak sağlar. Gerçek ilgi alanlarınızı bulmak sandığınız kadar kolay değildir çünkü etrafta dikkat dağıtıcı bir sürü şey vardır. Bu yüzden de hayatınızdan gereksiz şeyleri ayıklarken; seçimlerinizi, tutkularınızı, isteklerinizi ve hedeflerinizi bir öncelik sırasına koymanız çok önemlidir.

Öz sevgi pratiği yapın; 

Genelde sevgiyi, sonrasında muhtemelen bizi hayal kırıklığına götürecek, bir dizi dış faktörden bekleriz. Acıma duygusu, negatiflik, üzüntü gibi şeylere bağladığımız için de kendimizle inzivaya çekilmekten kaçınırız. Oysa tam tersi kendimizle baş başa olmak kendimize yapacağımız en büyük iyiliktir aslında. Yeni şeyler üretip, zihnimizi meşgul tutmak, güzel bir kitap okuyarak kendimizi şımartmak, olumlu düşüncelerle motive olup güne bu şekilde başlamak ve en önemlisi de stres yaratan faktörleri bulup onları hayatımızdan uzak tutmaya çalışmak kendimize olan sevgimizi arttıracağı gibi daha kaliteli bir yaşamın kapılarını da açacaktır.

Dışarı çıkın;

Nedense yalnız olmayı evde kalıp yataktan çıkmamakla bağdaştırırız evet bu da bir yalnız başına vakit geçirme şeklidir ama onun yerine size daha çok şey katacak aktivitelere yönelmek daha manıtıklıdır. Mesela bir kafeye gidip kendinize iyi bir kahve ısmarlamak, yanında yiyeceğiniz leziz bir kurabiye ve okuyacağınız heyecan verici bir kitapla kahvenizden alacağınız keyfi ikiye katlamak çok daha cazip olabilir. Ya da yeni gelen bir filme gitmek; patlamış mısır kokusunu duymak, kırmızı kadifenin dokusunu hissetmek ve size yeni bir bakış açısı kazandıracak filmi izlemek sizi daha çok mutlu edebilir. Sinema keyfinizden sonra en sevdiğiniz restorana gidip hiç denemediğiniz ama seveceğinize inandığınız bir yemeği deneyebilir bu sırada da kendi arkadaşlığınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Kişisel gelişimin önemini kavrayın;

Yeni bir şey öğrenmediğiniz her günü boşa geçmiş, ziyan olmuş olarak düşünün. Size bir şeyler katacağına inandığınız şeyleri ötelemekten kaçının. Kendi başınıza olmak hayallerinizi takip etmenize, yeni şeyler öğrenmenize ve yeni ilgi alanları geliştirmenize yardım eder. Siz kendinizi geliştirdikçe hayalleriniz de size o kadar yaklaşır. Sonunda ortaya daha çok gurur duyacağınız sizi daha mutlu edecek bir siz çıkar.

Rahatlayın;

Sakin olun ve mola vermek için fırsatları kaçırmayın. Yukarıda yazdığım şeyleri uygulamak için, kendinizi geliştirmek için, milyonlarca yeni şey öğrenmek için ve işlerinizi yoluna koymak için kendinizle baş başa kaldığınız zamanları kullanın ama bazen de hiç bir şey yapmadan evde oturup dizi izlemenin, dışarıdan yemek sipariş etmenin, kişisel bakımınızla ilgilenmenin yaşatacağı rahatlamayı kaçırmayın, doyasıya şımartın kendinizi.

Günlük koşuşturmalardan, birileriyle iletişim halinde olmak zorunda kalmaktan, stresten kaçabileceğimiz zamanları hepimiz hak ediyoruz. Bu kaçamakları yaşamaktan çekinmeyelim çünkü ancak bu şekilde kendimizi sevmeyi öğrenebiliriz ve emin olun yalnız kalmak öz sevgiyi kazanmanın, yükseltmenin en iyi yoludur, sonuna kadar kullanın 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir