Ana sayfa » Blog » Negatif olma, mutlu ol!

Negatif olma, mutlu ol!

  • Lügen 

Duygular negatif veya pozitif anlamda yoğun olabilir. Bir durum, bir olay, kişi veya ruh hali tarafından kuvvetle tetiklenebilirler. Günlük hayatımızın, kişiliğimizin bir parçasıdır duygular ve bir kaç saat içinde içinde kolayca değişip tüm günümüzü etkisi altına alabilirler. Örneğin; İş yerinizde başınıza gelen motive edici bir gelişmenin vereceği neşe veya tam tersi işinizde gelişen tatsız bir olay önünüzdeki günü de sizi de etkileyecektir. Belki de her ikisi birden olacaktır aynı gün içinde ve böyle bir dalgalanma gerçekten yorucu olacaktır. Sonuçta bu tarz dalgalanmaları veya özellikle güçlü negatif duyguları kontrol etmeyi öğrenmek hayatımızı kolaylaştıracaktır. Peki bunu nasıl başarabiliriz?

Mesela meditasyon, sürekli duyduğunuz ama uygulamadığınız bir şey olabilir. Bilmeniz gereken şudur ki meditasyon gerçekten işe yarar çünkü meditasyon, ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, duygularımızı kontrol altına almakta büyük bir yardımcıdır. Potansiyel olarak yıkıcı bir şey yapmadan veya pişmanlık duymadan duyguyu deneyimlemenizi sağlayan iç huzurunuzun özünü ortaya çıkarır. Meditasyon aşırıya kaçan duygularınızla başa çıkmak için kullanabileceğiniz çok güçlü bir silahtır.

Bunun yanı sıra üzgün olduğumuzda, ruh halimiz düşük olduğunda, kızgın veya kendimizi kaybolmuş gibi hissettiğimizde zihnimizi bu duygulara kasıtlı olarak kapatabiliriz. Elbette bu ciddi anlamda zihinsel bir güç gerektirir ancak yapılabilecek bir şeydir. Bunu başarmak için müzik, film, kitap gibi yardımcılardan da güç alabilirsiniz. Kötü duyguları üzerinizden atmak için sizi mutlu eden şeyleri yapmaya çalışın.

Kendinize bu aşırı duyguları neyin tetiklediğini sorun hatta bu bir kişi bile olabilir. Sakinliğinizi kaybettiğiniz anları düşünün, sizi o ana getiren olaylar dizisini gözden geçirin. Bunu yapmak hem sizi ileride bir tekrardan koruyacaktır hem de olayların nasıl gelişeceğini artık biliyor olduğunuzdan sükunetinizi korumanıza ve tepki vermemenize destek olacaktır. Böylece sakin kalıp olaya dışarıdan bakabilir ve soruna bir çözüm bulabilirsiniz.

Uyku eksikliği bir çoğumuzu huysuz bir ruh haline sokar. Yeterli derecede uyku almak zihnin tazelenmesine ve olayları daha iyi işlemeye yardımcı olur. Uykunuzu güzelce almanız duygularınızı daha iyi kontrol etmenizi sağlar. Daha kaliteli dinlenmek duygularınız üzerinde daha çok kontrole sahip olmanızı sağlar.

Bir kişinin bir durum karşısındaki tepkisi o kişinin gerçek karakterinin tanımıdır aslında. Agresif bir tutumla tepki verdiğiniz bir çok durumun içinden aslında daha az şiddetli yollarla sıyrılabilirsiniz. En başta o durumun içinde olmamayı seçebilir, durumdan uzaklaşabilir veya sakinliğinizi koruyabilirsiniz. Asıl söylemek istediğim bazen agresif olanın dışında farklı seçeneklerin de olduğudur. Yüksek duygu durumlarında agresif bir tepki ilk seçeneğiniz olmamalıdır.

Tüm bunların yanı sıra çok önemli olan bir şey daha var; Duygularınızın akışına izin vermelisiniz. Evet, bırakın aksınlar. Bir şeylerin üstünü örtüp devam etmeye çalışmak sonsuza dek süremez mutlaka bir çıkış yoluna ihtiyacınız olacaktır. Bu çıkış yolu sporda ter dökmek olabilir, sizi kışkırtan kişinin onun hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmesi olabilir veya bebekler gibi bağıra çağıra ağlamak olabilir. Sizin için hangisi uygunsa onu seçebilirsiniz ama her şeyi içinizde tutmak, yaşadığınız olumsuzlukların üzerini örtmek zihin sağlığınız için iyi bir tutum değildir

İşte tüm bu durumlarda bazen de yaslanmak için bir omuz ararız ve böyle zamanlarda dikkatlice düşünüp doğru kişiyi bulmamız önemlidir. Seçeceğiniz kişinin duygusal travmanızı özgürce tartışabileceğiniz birisi olmasına dikkat edin. Ailenizle veya en yakın arkadaşlarınızla bile rahatça konuşamayacağınız travmalarla boğuşuyor olabilirsiniz böyle durumlarda bir uzmana danışmaktan lütfen çekinmeyin. Size yardım edebilecek birilerinin olduğunu bile bile yaşadığınız sıkıntıların, duygusal dalgalanmaların vb. kendi kendine geçmesini beklemeyin. Geçmez, derinleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir