Ana sayfa » Blog » Kişisel gelişimin hayatımıza kattıkları;

Kişisel gelişimin hayatımıza kattıkları;

  • Lügen 

Kendiniz için verebileceğiniz en mantıklı ve en uygun kararlardan biri, sürekli kişisel gelişim için çabalamaktır. Hepimizin kendimiz için istediği şeyler vardır: Yaşam kalitemizi arttırmak, daha fazlasını başarmak, daha iyi insanlar olmak ve kendimizin daha iyi bir versiyonu olmaya çalışmak. Bu nedenle yaşamlarımızda kişisel gelişim hedefleri belirleriz. Bu yazımda, kişisel gelişim yolculuğunuzda daha mutlu ve kendinden emin bir şekilde yürümenize yardımcı olacak ve hatta artıracak bazı ana kişisel gelişim hedefi örnekleri listeledim;

Empatiyi kucaklayın;

Empati, farklı perspektifleri nesnel olarak anlamakla ilgilidir ve bu da kendi perspektifinize zengin bir iç görü sağlar. Kelime anlamı olarak; Bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini algılayabilmesi anlamına gelir. Empati, insan ilişkilerini geliştirmek açısından çok önemlidir. İnsanlarla daha iyi anlaşmanıza ve hatta kavgasız gürültüsüz sakin bir hayat yaşamanıza olanak sağlar.

Özgüveninizi geliştirin;

Araştırmalar, bir bireyin IQ’sunun başarı için en önemli bileşen olmadığını ortaya koymuştur. Bunun yerine, başarıyı belirlemede şu üç faktörün zekadan çok daha önemli olduğu düşünülmektedir: özgüven, hedef belirleme ve sebat (Birlikte çalıştığımız danışanlarım bilirler sebatın ne kadar önemli olduğunu sürekli vurgularım) Ve bireyin öz saygısı ya da özgüveni, temelde kendisi hakkında ne düşündüğüdür. Özgüveninizi arttırmanın bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri, ise güven ve başarı arasında güçlü bir ilişki olmasıdır. Bu nedenle, kişisel gelişim hedeflerinizden biri kesinlikle özgüveninizi arttırmak için olmalıdır.

Aktif Dinleyin;

Aktif dinleme, sözel becerilerin yanı sıra göz teması, hareketler, mesafe gibi beden dili içeren ve sözel olmayan becerileri de kapsayan dinleme şeklidir. Bu dinleme şeklini öğrenin ve başkalarına, fikirlerine ve söyleyeceklerine gerçekten değer verdiğinizi gösterin. Biriyle konuşurken aktif dinlemeyi, açık uçlu soruyu, destekleyici vücut dilini seçin ve dinleme yeteneğinizi engelleyen tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın.

Korkuyu arkadaş edinin;

Bildiğiniz üzere hepimiz ister bilinçli olsun ister bilinçsiz bir şekilde korkuya kapılabiliriz. Korku bizim genelde yaşamaktan hoşlanmadığımız ve bizden uzak durmasını istediğimiz bir duygudur. Aslında göz ardı ettiğimiz şey ise korkunun gayet sağlıklı ve çoğu zaman bizi tehlikelerden koruyan bir duygu olmasıdır. Yine de eğer hayatınızı kalitesiz yaşamanıza sebep olan korkularınız varsa bununla savaşmak ve mevcut korkuyu ortadan kaldırmak için, önce bilinçli olarak korkuya maruz kalmalısınız, korkmak için kendinize izin verin ve kendinizi bilerek buna maruz bırakın. Durumun ikircikliği ve belirsizliği konusunda rahat olduğunuzda, sakin ve rasyonel bir şekilde ilerlemeye başlayabilirsiniz. Her ne kadar sağlıklı yönleri olsa da hayatınızı etkileyen türde bir korku, tedavi yolları olan ve iyileşebileceğiniz tür bir rahatsızlıktır.

Vücut dilinizi geliştirin;

Beden diliniz, yansıttığınız jestleri ve hareketleri içeren sözlü olmayan iletişimden başka bir şey değildir. Doğru vücut dilinin başkalarıyla etkili bir şekilde bağlantı kurmanıza ve mesajınızı daha verimli bir şekilde iletmenize yardımcı olabileceğini kanıtlayan bir sürü araştırma var. Vücut dili, girişkenliğinizi, güveninizi ve azminizi karşı tarafa iletir. Aslında, belirli vücut duruşları da performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Diğer insanlarla iyi anlaşın;

Daima başkalarıyla yakınlık kurmanın yollarını aramalısınız. Bununla birlikte, dürüst olmanız gerekir, birincil hedefiniz asla başkalarını manipüle etmek olmamalıdır, bunun yerine başkalarıyla ilişki kurabileceğiniz ve iyi anlaşabileceğiniz yolları öğrenmelisiniz.

Kendinizle iyi geçinin;

Kendinizle iyi geçinmek, başkalarıyla iyi geçinmenin habercisidir. Becerilerinizi, deneyimlerinizi, felsefelerinizi, özlemlerinizi ve sınırlamalarınızı takdir etmeyi ve kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Bu sağlıklı odaklanma sizi daha sağlam, ilham verici ve karizmatik yapar.

Ertelemeyi bırakın;

Ertelemenin bir karakter özelliği değil, bir alışkanlık olduğunu anlamalısınız. Bir alışkanlık olduğu için, alışkanlığı öğrendiğiniz gibi onu unutmanız da % 100 mümkündür. Zamanı kullanmaya çalışmak, en etkili yoldur ve ertelemekten kesinlikle kaçınılmalıdır.

Erken kalkın;

Erken kalkma alışkanlığı geliştirin. “Erken yatmak ve erken kalkmak insanı sağlıklı, zengin ve bilge yapar!” Diyen eski bir atasözü erken kalkmanın görülmüş birçok faydası sayesinde söylenmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır: güneşin doğuşunu izlemek ve eğlenmek, zindeliğiniz için sabahın erken saatlerinde egzersiz yapmak, sadece gün resmi olarak başlamadan önce sizin için önemli olduğu için bir proje üzerinde çalışabilmek vb. Ayrıca araştırmalar, erken kalkanların geç kalkanlara göre daha mutlu, daha sağlıklı ve daha üretken olduğunu göstermiştir.

Proaktif olun;

Proaktif kelimesi bilinçli ya da bilinçsiz, olumlu ya da olumsuz mevcut koşulların sonucunu değiştirmek için inisiyatif kullanmak anlamına gelir. Kendinize proaktif olma alışkanlığını aşılayın. Proaktif insanların bazı özellikleri şunlardır:

– Kendilerini dış koşulların kurbanı olarak görmezler.

– Başkalarının kaderlerini belirlemesine izin vermezler.

– Elde ettikleri sonuçların sorumluluğunu üstlenirler.

Çatışma çözme sanatında ustalaşın;

Çatışma hayatın bir parçasıdır. Burada anahtar, çatışma çözme becerisini geliştirmektir. Anlaşmazlıkları rasyonel bir şekilde ve dostane bir şekilde çözme yeteneğine sahipseniz, kesinlikle daha başarılı ve mutlu olursunuz. Geçmişi bırakın; Daha önceki yazılarımda da sık bahsettiğim gibi kişisel gelişimin önündeki en büyük engellerden biri geçmişe tutunmaktır. Kelimenin gerçek anlamıyla mutlu olabilmek için şimdiki zamanda (anda) olmak çok önemlidir. Öyleyse, geçmişin hayaletlerini salıvermeyi ve geçmişi temizlemeyi öğrenmelisiniz. Bu konuda da atölyemizde gerçekleştirdiğimiz uygulamalarımızdan biri olan NLP (Nöro Linguistik Programlama) çok işinize yarayabilir.

Daha fazla okuyun;

Sık sık okuyun. Bilgi bir hazinedir ve ondan daha güçlü hiçbir şey yoktur, bu hazineyi elde etmenin yolu ise olabildiğince okumaktır. Araştırmalar, yeni bilgi edinmenin bireyin yetkinlik susuzluğunu giderdiğini ve bu da onları sonunda daha mutlu yaptığını kanıtlamıştır. Yeni beceriler edinmenize ve var olan becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak kitap okuma alışkanlığını geliştirmelisiniz.

Daha dirençli olun;

Direnç, doğuştan gelen, güçlüklerin üstesinden gelme, becerisidir. Çaresiz hissetmek ile sorunlarınızla özgüvenle ve cesurca yüzleşmek arasındaki farktır. Her türlü sorundan nasıl kurtulacağınızı öğrenmelisiniz; bu sizin daha güçlü bir birey olarak ortaya çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Stresi etkili bir şekilde yönetin;

Çok fazla stres sizi sıkıntıya sokabilir. Fiziksel sağlığınızı değil aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığınızı da etkiler. Stresi nasıl etkili bir şekilde yöneteceğinizi öğrenmelisiniz. Bugünlerde pek çok stres yönetimi tekniği var. Bu yüzden geliştirmeniz gereken tek şey, stresle mücadele etme isteği. Ancak bir fare tıklamasıyla elde edilebilen bilgiler sayesinde stresle baş etmenin yollarını internette bulmak zor olmasa da bunu hayatınızda etkin bir şekilde kullanabilmek ve uygulayabilmek için bir uzmandan yardım almanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Sınırlarınızı göz ardı edin;

İnançları sınırlamak, konfor alanınızın büyüsüne kapılmanızı sağlayarak ilerlemenizi ve yeni şeyler denemenizi engeller. Bu sayede başarısızlık korkusu ya da incinme riskleriyle mücadele edemez hale gelirsiniz. Para, ilişki, başarı gibi hemen hemen her şey hakkında sınırlayıcı inançlara sahip olabilirsiniz ve bu liste sonsuzdur. Sınırlayıcı inançlarınızı belirlemek, onları fethetmek ve hayattaki hayallerinize ulaşmanızı sağlayan olumlu inançlarla yer değiştirmelerini sağlamak önemlidir.

Kendinizi Paylaşın;

Bir öğretmen olun ve zamanınızı, geri bildiriminizi, fikirlerinizi ve becerilerinizi başkalarıyla paylaşın. Bilgi ve becerilerin aktarımı yalnızca diğer kişiye fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda süreç, sizi ustalığa yaklaştıran bildiğiniz şeyin zihinsel yollarını güçlendirir.

İrade gücünüzü artırın;

Güçlü bir irade gücüne sahip olmak mali durumunuzu, sağlığınızı, ilişkinizi, profesyonel başarınızı ve hayatınızın diğer tüm alanlarını geliştirir. Kendiniz için belirlediğiniz hedefler ne olursa olsun, onlara ulaşmak için iradeye ihtiyacınız var.

Daha dikkatli olun;

Daha bilinçli olmaya çalışın. Bu, sizin hayatınızın bir parçası olan bolluğu, fayda ve imkanları daha iyi görmenize yardımcı olur. Değiştirmenizin mümkün olmadığı geçmişi düşünerek vaktinizi yararsız bir şekilde geçirmek yerine, şimdiki zamanda yaşamayı öğrenmeli ve anların tadını çıkarmalısınız.

Daha iyi kararlar verin;

Hayatta daha iyi kararlar alma alışkanlığını geliştirin. Yaptığınız seçimler veya kararlar, sonunda yaşayacağınız hayatı belirler. Kararlarınız hayatınızı paylaşır, bu yüzden ne kadar iyi kararlar verirseniz hayatınız da o kadar iyi olur.

Büyümeye bakış açınız üzerinde çalışın;

Tutumunuz, bir kişi olarak kim olduğunuzu tanımlar ve zihninizin durumunun belirlenme noktasıdır. Tutumunuz üzerinde sürekli çalışmalı ve onu büyümeye elverişli hale getirmelisiniz. Olumlu bir zihinsel tutum sizin için dağları hareket ettirebilir. Hayattan istediğinizi elde etmenize yardımcı olur.

Yukarıda bahsettiğim kişisel gelişim hedefleri, sizi şu an olduğunuzdan daha mutlu ve huzurlu biri olmanıza taşımak açısından faydalıdır. Bu konuların bir iki tanesi ya da bir çoğu üzerinde kendi başınıza çalışabileceğiniz gibi bunların kalıcı ve gelişime açık olmasını sağlamak adına birlikte de çalışabiliriz. Asla hiç bir şey için geç değildir.

Sevgiyle ve mutlulukla,

Lügen GÜLTEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir