YAŞAM KOÇLUĞU

Yaşam Koçluğu Nedir?

Her ne kadar geçmişi çok eski değilmiş gibi düşünülse de aslında Koçluğun ilk olarak meslek halinde görülmeye başlanması 1830’lara dayanır. “Kişiyi olmak istediği yere taşıyan” anlamında kullanılan “Coaching” kelimesinden ortaya çıkmıştır. Çıkış yeri Oxford Üniversitesidir. Onun çok çok daha öncesinde ise koçluğun asıl temelini oluşturan Sokrates’in felsefesinin bilgelik ve ahlak sanatı haline dönüşmesidir aslında koçluk. Kendi başımıza çözemediğimiz konularda veya olmak istediğimiz yerden farklı bir yerde olduğumuzu hissettiğimizde etrafımızdan bir destek, bir yardım ararız değil mi? Koçluk, size bu desteği yolculuğunuzda size doğru soruları sorarak ve hedefinize giden bu süreçte yanınızda durarak sağlar. Hayatınızda ilerleyemediğinizi, bir adım bile atamadığınızı, hep yerinde saydığınızı düşündüğünüz zamanlarda bu destek sizin o adımı kendi başınıza atmanıza olanak sağlayacaktır.
 

Süreç Nasıl İşler?

Öncelikle destek almak istediğinizden emin olmalısınız. Hayatınızdaki sizi üzen, yoran veya kafanızı karıştıran o gidişe “dur” demek istemelisiniz. Kendinizle ilgili olumsuz düşüncelerinizden sıyrılmaya, sorun olarak gördüğünüz konuların aslında ne anlama geldiğini keşfetmeye ve elde etmek istediğiniz ne varsa sizi ona götüren bir yola girmeye hazır ve hevesli olmalısınız. Sonrasında ise bu yolu benimle yürümek istemeniz halinde tek yapmanız gereken şey “Haydi başla” butonuna tıklamak. Eğer başka bir koçla çalışmak isterseniz de akredite eğitimini -ki dünya çapında makbulü ACTP’dir- (Accredited Coach Training Program) tamamlamış, gereken uygulamaları geçmiş bir koça ulaşmanızı tavsiye ederiz.
 

Yaşam Koçu benim işime yarayacak mı?

Öncelikle şunu kabullenmelisin; Yaşam koçu elinde sihirli değnekle, etrafta uçuşarak, mucizeler yaratan bir peri değildir. O sadece, senin tek ve benzersiz olduğunu, mükemmel olduğunu kabul eden bir yol arkadaşıdır. Onunla yürümek istediğin yolda ona güvenebilir, kendini açabilir, yarattığınız sinerjiden eşsiz sonuçlar alabilirsin ama unutma bunun için kendine inanman, bu sürecin zorlu ama buna değer olduğunun bilincinde olman ve tüm bunlara hazır olman asıl önemli olandır.

Hazır olduğunu düşünüyorsan

“HAYDİ BAŞLA”