Nefes Koçluğu

Daha iyi hissedip daha iyi ve huzurlu bir yaşam sürmeyi kim istemez ki? Peki, bunu sadece doğru nefes alarak başarabileceğinizi biliyor musunuz?

Stresli ve bulanık bir zihinle bilinçli ve düzgün kararlar almak çok zordur. Bazen farkında olmadığımız çok büyük fırsatları sırf zihnimiz bulanık olduğu için fark edemeyebiliriz bazen de gereksiz endişeye kapılır, kapana kısılmış gibi hisseder başarısız hissederiz kendimizi.  Stres yönetimi tam olarak burada devreye girer ve çok önemlidir. Çünkü maalesef içinde bulunduğumuz, her şeyin çok hızlı geliştiği ve değiştiği bu çağda stresi yönetebildiğimiz kadar sağlıklı ve mutlu olabiliriz. Doğru nefes almayı öğrendiğimizde en etkili stres yönetimi ile de tanışmış olacağız aslında.

Kısaca özetlemek gerekirse nefes almadan yaşam başlamaz ve nefes almadan yaşam devam edemez. Bu kadar basit aslında, nefes almak otomatik olarak yaptığımız özel bir çaba gerektirmeyen bir durum ve yaşam için en temel, en ilkel ihtiyacımızdır. Bizi yaşama bağlayan, zaman ve mekânın ötesine taşıyan,  tüm güzellikleri idrak etmemizi sağlayan bir mucizedir nefes.

Tüm dinlerde ortak bir inanış vardır “ne kadar nefes alacağımız bellidir” bu durumda uzun ömürlü olmak için derin ve uzun nefesler alıp, dakikada aldığımız nefes sayısını azaltarak daha uzun ömürlü olmayı mümkün kılabiliriz. Doğru nefes alarak dakikada aldığımız nefes ve buna bağlı olarak nabız azaltılabilir. Doğru nefes alarak nabzın yavaşlaması ve kalbin daha az yorularak vücuda kan pompalaması doğru nefesin en büyük getirisidir.

Nefes teknikleri ile hayatımızda yolunda gitmeyen birçok şeyi değiştirebiliriz aslında. Örneğin depresyon, uykusuzluk, fiziksel ve zihinsel arınma, metabolizmayı hızlandırmak ve buna bağlı olarak zayıflama, kronik yorgunluk, sindirim sisteminin düzenlenmesi, yaşam enerjimizi ve kalitesini yükseltme, odaklanma yeteneğini güçlendirme, konsantrasyonunuzu artırma, sıcak basmalarına karşı vücudu serinletme vb.

Nefes teknikleri ile gerçek potansiyelinizi keşfetmeye başlayacaksınız, öyle ki içinizde saklı olan cevheri ortaya çıkararak belki kendinizin bile farkında olmadığınız hayat amacınızı bulmanızda bile size destek olacaktır.

Kontrolsüz ve bilinçsizce alınıp verilen nefesle içinize stres, kaygı, depresyon, sinir ve gerginliği çekerken kontrollü nefes ile sağlık ve neşeyi içinize çekip toksinlerden arınmış olacaksınız

Nefes hayattır… Hayatınızın kontrolünü ele almaya ne dersiniz?