EFT

(Duygusal Özgürleşme Teknikleri)

EFT’nin açılımı (Emotional Freedom Techinuqe) Duygusal Özgürleşme tekniğidir. EFT geçmişte yaşadığımız kötü olayların üzerimizde bıraktığı kötü duyguları birkaç dakikada iyileştirebileceğimiz harika bir yöntemdir.

Geçmişe dönüp baktığımızda içimizde huzursuzluk yaşamamıza sebep olan bir sürü olay yaşamış olabiliriz veya belki büyük bir travma yaşadık ve bu travma günlük hayatımızı dahi yaşanamaz hale getirmeye başladı. Korku, kaygı, endişe bozukluğu veya depresyon yaşıyoruz. Belki de sadece içten içe huzursuzuz ancak nedenini tam olarak bilemiyoruz.

EFT işte tam olarak burada devreye girer adı üstünde duygusal olarak özgürleşmemizi sağlayan birtakım tekniklerden oluşan ve sonuçları kalıcı olan aslında son derece basit öğrendikten sonra dilediğiniz her konuda kendi kendinize de uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. EFT hafızamızdan yaşadığımız olayı silmiyor, sadece anı üzerindeki duyguyu kaldırıyor, yani biz o olayı hatırlamaya devam ediyoruz fakat herhangi sıradan bir şey gibi hatırlıyoruz dolayısıyla bu huzursuz eden anıya karşı nötrlenmiş oluyoruz

EFT tekniği “bütün olumsuz duyguların nedeni enerji sisteminin bozulmasıdır” ilkesine dayanır. Enerji sistemindeki bu bozulmayı düzelttiğimiz takdirde birçok sorundan dakikalar içinde kurtulmamız mümkündür.

EFT (Duygusal Özgürleşme Tekniği) , birçok alanda kullanılmaktadır.

– Fobiler (su, köpek, kedi, böcek, uçak, yükseklik, karanlık, kapalı mekân vb.),

– Psikolojik sorunlar: stres, panik atak, depresyon, kaygı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu

– Güvensizlik, kıskançlık, öfke, özlem, acı, kaybetme korkusu, değersizlik hissi gibi çeşitli olumsuz duygular

– kronik sağlık sorunları (migren, sırt ağrısı vb.)

– Travmalar

– Aşırı kilolu olma, aşırı zayıflık hali, cinsel problemler, çeşitli kompleksler

EFT’nin kullanıldığı alanların başında gelir. Ancak tabi ki bununla sınırlı değildir. EFT aklınıza gelebilecek her türlü sorun için kullanılabilecek hızlı ve güvenli bir tekniktir…

Kökleşmiş ağır problemler ile kendi kendinize mücadele etmeye kalktığınızda bilinçaltınız canınızı yakan bu duygudan kaçmak ister ve Psikolojik tersine çevirme sebebiyle siz tam anlamı ile kendi başınıza sorunun merkezine inemeyebilirsiniz. Bu da EFT tekniğinden tam olarak fayda sağlayamamanıza sebep olur.  Motivasyonunuzu kaybeder belki de hissettiğiniz huzursuzluğun daha da artmasına sebep olabilir.

Aslında odaklandığınızda size huzursuzluk yaşatan bu duygunun bir sürü alt katmanı olduğu ve tüm bu katmanlardan özgürleşmedikçe tam bir iyileşme sağlanamayacağı öngörülmektedir. Sorun ne kadar içselleştirilmişse bu katmanlar da o kadar dallanıp budaklanmış olacaktır. Bu sebeple kökleşmiş sorunları kendi başınıza değil de bir EFT uzmanı ile çözmek son derece önemlidir.