Ana sayfa » Blog » Duygusal bağımlılığın köleleriyiz…

Duygusal bağımlılığın köleleriyiz…

  • Lügen 

İnsanlar garip varlıklar vesselam; Hem yalnız kalmak isteyen ama aynı zamanda yalnızlıktan ödü kopan. Hem bir ilişkisi olsun diye çırpınan ama hemen akabinde özgürlüğünü kaybetmek korkusuyla tırnaklarını kemirmeye başlayan değişik yaşam formlarıyız hepimiz, öyle değil mi? Elbette bunların hepsinin altında bir sürü sebep yatıyor ama hiç biri derin bir inceleme hatta bir uzman desteğiyle aşılamayacak şeyler değil. Tabi bir de hayatına giren insanlara bağlılığı, bağımlılıkla karıştıran ve sonunda da kendini dipsiz bir kuyunun içinde mutsuzlukla çırpınırken bulanlarımız var. İşte bu yazı duygusal bağımlılığın tuzağına saplanmış kişilere az da olsa fayda sağlamak için yazılmıştır.

Sosyalleşmek, insanlarla etkileşim halinde olmak keyiflidir, bizi geliştirir, eğlendirir, mutlu eder. Zihinsel ve bedensel sağlığımızı korumamız için gereklidir fakat her şeyde olduğu gibi bunda da “azı karar çoğu zarar” kuralı geçerlidir.

İnsanoğlunun atladığı, görmezden geldiği, umursamadığı en önemli nokta nedir biliyor musunuz? Kendisi… 


Çoğu insan kendisini bir şeylere, birilerine adar. Fedakarlık sağlıksız bir hal alıp kişiye kendini unutturur ve zamanla köleleştirir. Kendisiyle zaman geçirmekten, kendi kendine yetebilmenin hazzından korkar kaçar ve reddeder. Kişide duygusal bağımlılık gelişir. Yaşadığı ilişkileri tatminsiz, mutsuz ve acı verici olmaya başlar. Ne bırakıp gidebilir ne de kalmaya gücü olur. Öyle ki kişi öz saygısını neredeyse tamamen kaybetmiştir. Partneriyle bir şey yapmıyorsa her hangi bir faaliyette bulunmaz, yalnız kalmaktan korkar. Hayatın anlamı da tüm dünyası da partneridir. Onu sağlıksız bir şekilde kıskanmaya başlar, kontrol altında tutmaya çalışır, olağan bir durumu büyütür ondan kocaman bir sorun yaratır, vb. Dışarı çıkmak istemez, sosyalleşmekten kaçınır, hobileri yoktur, vs.


En önemlisi de bütün dünyası varsaydığı o ilişki tam da bu sebepten bozulmaya, yıpranmaya ve acı verici olmaya başlar.


Peki bu durumdan kurtulmak mümkün müdür? Elbette, hem de aslında basit bir kaç çalışmayla, egzersizle aşılamayacak bir durum değildir. Ancak kendi başınıza bu durumdan kurtulamıyorsanız bir uzman desteğine ihtiyacınız var demektir. Bu gibi durumlarda destek almak önemlidir. Atacağınız basit bir adım kişisel özgürlüğünüze kavuşmanızı sağlar. Bu durumdan kendi başına kurtulmayı isteyenler içinse naçizane bir kaç tavsiyem var; Ne yaparsanız yapın öncelikle negatif duygulardan arının. Kıskançlık, korku, sevgisizlik vb gibi olumsuz düşüncelerinizle yüzleşin ve onları hayatınızdan çıkarın. Bunu yaparken zorlandığınızda gülümseyin, hatta bol bol gülümseyin, evet gülümsemek bir süre sonra ister istemez pozitif bir duygu durumu oluşturacağı için önemli bir harekettir.

Mutlaka bir hobi edinin;uzun yürüyüşler yapmak, obje koleksiyonları, her hangi bir sanat dalında çalışmalar, yiyecek içecek kursları, yeni bir dil öğrenmek gibi. 


Bu tarz şeylerle ilgilenmek odağınızı değiştirecek, pozitif enerjinizi ve öz güveninizi yükseltecek, bağımsız bir birey olduğunuzu yeniden görmenize yardımcı olacaktır. Ve tabi ki en önemlisi ise iletişim; Beraber olduğunuz kişiye inanarak ve basit kelimelerle durumunuzu anlatın bu süreçte onun da size destek olmasını sağlayın.

Sağlıklı ve mutlu günler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir